#1 2013-02-28 09:28:40

 braq

Użytkownik

11138900
Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 137
Punktów :   

Esperanto

Esperanto to międzynarodowy język, kilka razy prostszy do nauczenia od innych, opracowany z myślą o ułatwieniu komunikacji między ludźmi z różnych krajów. Został stworzony przez urodzonego w Białymstoku (studiującego w Moskwie, Wiedniu i Warszawie gdzie później zamieszkał i pracował) dr Ludwika Zamenhofa, który chciał zjednoczyć ludzi różnych narodowości - posługujących się różnymi językami ojczystymi. Po raz pierwszy Zamenhof zaprezentował swoje dzieło w 1887 roku pod pseudonimem "dr Esperanto", co oznacza "mający nadzieję", i stąd wzięła się nazwa języka. Symbolem esperanto jest zielona gwiazdka.



Język ten - istniejący już ponad 100 lat - używany jest przez co najmniej kilka milionów ludzi na całym świecie i liczba ta rośnie. Pośród osób mówiących w języku esperanto jest m.in. 6-ciu laureatów nagrody Nobla (z chemii, fizyki, medycyny, działań na rzecz pokoju i ekonomii) i szachowa mistrzyni świata. Idealnie nadaje się do nawiązywania kontaktów, wspólnych spotkań ludzi z różnych krajów - używany jest w ponad 80 krajach na wszystkich 6-ciu kontynentach. Bywa też stosowany podczas oficjalnych obrad przez takie organizacje jak ONZ czy UNESCO; jest podstawowym językiem używanym w pracach Akademii Nauk w San Marino. Istnieje wiele publikacji w esperanto (literatura piękna, prasa, opracowania naukowe z różnych dziedzin) - zarówno przetłumaczonych jak i pisanych oryginalnie w tym języku.

Jak utrzymują niektórzy (m.in. szwedzcy naukowcy, który prowadzili stosowne badania), poznanie esperanto, języka o bardzo prostych regułach gramatycznych i łatwym słownictwie, znacząco ułatwia opanowanie w następnej kolejności innych języków (na przykład dużo trudniejszego francuskiego). Moi znajomi twierdzą nawet, że dzięki znajomości esperanta często rozumieją rozmowy prowadzone w językach, których nigdy się nie uczyli! ;-)

Esperanto posiada proste reguły gramatyczne: brak w nim wyjątków i idiomów, czasowniki nie podlegają odmianom przez osoby, akcent zawsze pada na przedostanią sylabę (podobnie jak w języku polskim), wymowa jest zgodna z pisownią, język jest dźwięczny (ma ładne brzmienie) dzięki dużemu stosunkowi występowania samogłosek do spółgłosek (podobnie jak w hiszpańskim, włoskim czy angielskim). Słownictwo w dużym stopniu pokrywa się z innymi językami (Polacy już na początku nauki znają ok. 20% wyrazów :-)
                                                                                                               (zaczerpnięte ze strony esperanto.zanet.pl)

I co o tym myślicie ? Brzmi ciekawie

Ostatnio edytowany przez braq (2013-03-01 08:42:17)

Offline

 

#2 2013-02-28 09:49:33

 braq

Użytkownik

11138900
Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 137
Punktów :   

Re: Esperanto

Dlaczego esperanto jest dla nas taki łatwy?

Przyczyn jest kilka po 1:
Alfabet esperanto bardzo przypomina polski

Składa się z 28 liter: a,b,c,ĉ,d,e,f,g,ĝ,h,ĥ,i,j,ĵ,k,l,m,n,o,p,r,s,ŝ,t,u,ŭ,v,z.

Literki bez "kapeluszy" czyta się tak, jak w języku polskim. Po prostu: a jak a, b jak b, c jak c... itd..

Te w kapeluszach, to tak:

Ĉ jak cz, np. w słowie ĉapo (czapka).
Ĝ jak dż, np. ĝardeno (ogród). 
ĥ jak nasze ch. np. chór jest po esperancku ĥoro.
Ĵ czyta się jak ż. np. rzucać jest po esperancku ĵeti.
Ŝ czyta się ja sz, np. ŝnuro (sznur).
Ŭ czyta się jak krótkie u, np. w wyrazie paŭzo (pauza).
v choć nie ma kapelusza, czyta ją się jak nasze w, np. valizo (waliza).

I to wszystko.

Abyśmy mogli pochwalić się, że umiemy czytać w esperanto, przyjmijmy do wiadomości, że literka "i" niczego nam w esperancie nie zmiękcza tak jak ma to miejsce w polskich: ci, si, zi, nie czytamy ich miękko, jak w polskich wyrazach: ciasto, siano, zima, lecz tak, jak byśmy cedzili przez zeby: c-i, s-i, z-i! (czytamy te literki jakby oddzielnie)
Np. cigano, siropo, fiziko.

Po 2:

Akcent pada zawsze na przedostatnią sylabę, tak jak w języku polskim - możemy mówić swobodnie nie myśleć o żadnym akcencie.

A oto słówka, które pokazują jak łatwo je przeczytać i udawadniają, że bez wielkiej nauki już je znamy

cigano - cygan
domo - dom
fiziko - fizyka
profesoro - profesor
siropo - syrop
studento - student

Offline

 

#3 2013-02-28 10:33:34

 braq

Użytkownik

11138900
Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 137
Punktów :   

Re: Esperanto

Czasownik "być" i zaimki osobowe

Ucząć się jakiegokolwiek języka trafiamy na odmianę czasownika "być" oczywiście w esteranto też występuje ten czasownik TAK, wiem nasuwa się Wam - wiedziałem(am)
Nie potrzeba się jednak martwić

słowo "być"  = estas

jego odmiana to:

jestem            /
jesteś             /  > estas
jest                /   

jesteśmy        /
jesteście        /   > estas
są                 /

Prawda, że super ;D

OK tylko skąd mamy wiedzieć jak to przetłumaczyć  skoro zawsze wugląda jak "być" ?
Nic trudnego poprostu jak chcę powiedzieć o sobie dodaję "ja" jak o koledze + "on" itd.

Zaimki osobowe potrzebne są zawsze więc tak czy tak należy je poznać. W esperanto brzmią one:

ja          - mi         ja jestem =  mi estas
ty          - vi          ty jesteś  =   vi estas
on         - li           on jest     =   li  estas
ona        - ŝi          ona jest   =   ŝi estas
ono        - ĝi          ono jest   =   ĝi estas

my          - ni        my jesteśmy = ni estas
wy          - vi        wy jesteśmy  = vi estas
oni/one   - ili         oni/one są     = ili estas

Ostatnio edytowany przez braq (2013-03-01 08:45:14)

Offline

 

#4 2013-03-01 08:48:24

 braq

Użytkownik

11138900
Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 137
Punktów :   

Re: Esperanto

Mini słownik

Nasz mini słownik będzie uzupełniany o słówka które pojawiają się w naszych "lekcjach"

A

a  - kaj

B

być  - estas

C

chłopiec - knabo
chór      - ĥoro
córka    - filino
cygan    - cygano
czapka  - ĉapo

Ć

D

dom              - domo
dziewczynka  - knabino

E

F

fizyka  - fizyko

G

H

I

i  - kaj

J

ja  - mi

K

kobieta - virino

L

Ł

M

matka        -patrino
mężczyzna - viro
my            - ni

N

O

ogród  - ĝardeno
ojciec  - patro
on       - li
ona     - ŝi
one     - ili
oni      - ili
ono     - ĝi
oto      - jen

P

pan           - sinjoro
pani          - sinjorino
pauza        - paŭzo
profesor     - profesoro
profesorka  - profesorino

R

robotnica - laboristino
robotnik  - laboristo
rzucać     - ĵeti

S

student  - studento
syn        - filo
syrop     - siropo
sznur     - ŝnuro

Ś

T

ty  - vi

U

W

walizka  - valizo
wy        - vi

Z

Ź

Ż

Ostatnio edytowany przez braq (2013-03-01 10:05:29)

Offline

 

#5 2013-03-01 09:37:34

 braq

Użytkownik

11138900
Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 137
Punktów :   

Re: Esperanto

Czasownik "być" w praktyce + rodzaj męski i żeński

Oto nasz pierwszy tekst do zabawy w tłumacza Polecam przeczytać sobie go na głos.

Patro kaj patrino. Patro estas viro. Patrino estas virino. Mi kaj vi. Mi estas knabo kaj vi estas knabino. Li estas profesoro. Ŝi estas profesorino. Sinjoro kaj sinjorino. Jen sinjoro Marek B., laboristo, kaj sinjorino Barbara Z., laboristino. Mi estas Maria, kaj vi? Mi estas Janek. Patro kaj filo. Jen estas domo. Filino kaj patrino.

Okazuje się, że rozumiemy z niego tylko kilka słów Zaraz postaramy się to zmienić.

Słówka

filo            - syn
filino         - córka
knabo       - chłopiec
knabino     - dziewczynka
laboristo    - robotnik
laboristino  - robotnica
patro         - ojciec   
patrino      - matka
profesoro   - profesor
profesorino - profesorka
sinjoro        - pan
sinjorino     - pani
viro            - mężczyzna
virino         - kobieta

Przyjrzyj się ww słownictwu. Widzisz pewną zależnośc ?

1. Wszystkie rzeczowniki w esperanto kończą sie na literkę "O"

2. Rzeczowniki rodzaju żeńskiego tworzymy z męskich, zamieniając końcówkę "o", na żeńskie "ino".


Do pełni sukcesu w naszym tłumaczeniu potrzeba jeszcze słów:

kaj - czyli polski spójnik "i" lub "a"
jen - oto

                                                                                 (wg materiałów Polskiego Związku Esperanto)

Ostatnio edytowany przez braq (2013-03-01 09:53:58)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.oroboros.pun.pl www.mototeamlct.pun.pl www.turniejefifa.pun.pl www.klasa1gloturek.pun.pl www.zieloneosiedlekr.pun.pl